10 kroků, jak se dostat z dluhů

1) Buďte aktivní – dluhy se samy od sebe nevyřeší, nereagováním a odkládáním se dluhy ještě znásobí.

2) Začněte dluhy splácet, ne navyšovat – vyrovnávání dluhů dalším dluhem nic neřeší. Pouze se situace odsune a za pár měsíců se objeví znovu a možná horší.

3) Udělejte si seznam dluhů – spojte se se všemi věřiteli a zjistěte si aktuální stav, komu dlužíte, kolik a jaké jsou podmínky splácení. Nezapomeňte na přátele a známé, u kterých jste si půjčili.

4) Přiřaďte dluhům priority podle důležitosti – přednost dejte dluhům, které mají vysoké pokuty za opožděné splátky, a dluhům, které souvisí se základními životními potřebami (nájem, energie, hypotéka).

5) Domluvte si splátkové kalendáře u věřitelů – ukažte svůj pozitivní přístup k řešení dluhů a zkuste se domluvit na podmínkách splácení. Splátky si domluvte v takové výší, aby pro Vás bylo reálné je každý měsíc platit. Pravidelným splácením se můžete vyhnout soudnímu řízení.

6) Udržujte pravidelný kontakt s věřiteli – pokud nebudete mít na splátku, promluvte si o tom se svým věřitelem. Tím, že se s ním spojíte dříve, než dojde k opoždění platby, získáte dostatek času na řešení situace. V dnešní době většina věřitelů nabízí možnost odložení nebo snížení splátek.

7) Důležitou podporu a pomoc najdete u svých nejbližších. Cesta z dluhů je náročná a dlouhá, proto je velmi důležitá psychická podpora Vašich nejbližších. Nebojte se svěřit se svou situací, společně najdete více řešení.

8) Připravte si domácí rozpočet – pečlivě sledujte své příjmy a výdaje a plánujte si je dopředu. Omezte výdaje na minimum snížením různých poplatků (za telefon, internet, kabelovou televizi), omezením nepotřebných věcí (cigarety, alkohol). Spotřební zboží kupujte po pečlivém zvážení a pouze když je opravdu potřebné.

9) Hledejte možnosti pro zvýšení příjmů – pokuste se ke své běžné práci najít po dobu řešení dluhů ještě dodatečnou brigádu nebo výpomoc pro známé a kamarády. Vyřešíte své dluhy rychleji.

10) Pokud se Vaše situace nelepší, využijte bezplatné poradny, kde Vám pomohou řešit opravdu složité případy.