Češi si již počtvrté připomenou Den bez dluhů

Odborníci na finance budou na nádražích a dalších místech bezplatně radit,
jak se zbavit dluhů

Hradec Králové, 4. listopadu 2015 – Den bez dluhů je mezinárodní vzdělávací akce, která v České republice připadá na 15. listopad. Cílem kampaně probíhající ve čtyřech českých a třech moravských městech od 12. do 15. listopadu 2015 je zdůraznit výhody zodpovědného hospodaření s vlastními finančními prostředky v porovnání s komplikacemi, které jednotlivcům i rodinám přináší neuvážené nebo nezvládnuté zadlužení. Na místech konání akce budou k dispozici odborníci na finance, kteří budou připraveni zájemcům bezplatně poradit s jejich konkrétními dluhovými problémy. Tématu se celoročně věnuje specializovaná internetová stránka www.nasedluhy.cz s řadou rad a tipů, jak se dluhům vyhnout či jak je řešit. Osobní dluhovou problematiku je také možné v rámci Dne bez dluhů konzultovat na bezplatné telefonní lince 800 800 123.

Den bez dluhů v České republice již počtvrté společně pořádají společnost KRUK Česká a Slovenská republika (KRUK) a nezisková obecně prospěšná společnost Poradna při finanční tísni. Letos poprvé se do projektu zapojí nezisková organizace RUBIKON Centrum, která se zaměřuje na práci s lidmi s trestní minulostí a jejich opětovné plnohodnotné začlenění do společnosti. Odbornou záštitu letošnímu ročníku Dne bez dluhů poskytne psycholog Dalibor Špok nebo Vladimír Gazárek, prezident Asociace inkasních agentur.

Informační stánky Dne bez dluhů najdou zájemci na Masarykově nádraží v Praze, na nádraží Ostrava-Svinov a na hlavních nádražích v Brně, Hradci Králové, Olomouci a Ústí nad Labem ve čtvrtek a v pátek 12., resp. 13. listopadu od 14 do 18 hodin a v sobotu 14. listopadu od 8 do 12 hodin.

V neděli 15. listopadu budou od 12 do 18 hodin v Plzni, Ostravě a Ústí nad Labem jezdit historická vozidla městské hromadné dopravy, z Hradce Králové bude pro veřejnost jezdit vyhlídkový motoráček. Veškeré jízdy budou pro veřejnost zdarma, posádka historických vozidel bude zájemcům z řad cestujících poskytovat stejný informační servis jako na stáncích na nádražích.

„Tři dosavadní ročníky Dne bez dluhů mj. prokázaly, že řada lidí se dostane do finančních problémů především díky nedostatku informací. Přesto, že se Češi obecně stydí o svých promlémech mluvit, mnoho z nich překonalo svůj strach, nechalo si od našich odborníků na stáncích poradit a dluhy začlo aktivně řešit,” říká Markéta Fixová ze společnosti KRUK.

V minulých letech možnosti poradit se bezplatně o své finanční situaci využilo na stáncích přes 1 500 lidí. Očekáváme, že i letošní Den bez dluhů přiláká na informační stánky a do historických vozidel stovky lidí, kteří se budou zajímat o konkrétní možnosti řešení své situace.

Den bez dluhů se koná také na Slovensku (15. listopadu), v Polsku a Rumunsku (17. listopadu).